utikad16subat

Hava kargo taşımacılığı sektöründe uygulanmaya başlayan ve yakın dönemde daha da yaygınlaşarak hava kargo taşımacılığında verimlilik ve dokümantasyon süreçlerine hız katacak olan e-AWB uygulaması hakkında UTİKAD ve IATA işbirliğiyle bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.

UTİKAD üyesi hava kargo acentelerinden henüz e-AWB uygulamasına geçmemiş üyelerimizin katılımının öngörüldüğü bahse konu toplantının programı ve detayları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Toplantı Tarihi : 16 Şubat 2016, Salı
Toplantı Saati : 09:00 – 11:30
Toplantı Yeri : THY Kargo Binası – Mimar Sinan Salonu

Toplantı Programı:

 • 09:00 : Toplantı Başlangıcı
 • 09:05 : Açılış Konuşması (UTİKAD)
 • 09:10 – 10:00 : e-AWB’ye Geçişte Yapılması Gerekenler
  Mustafa Asım Subaşı / Türk Hava Yolları A.O.
 • 10:00 – 10:20 : e-AWB’ye Geçişte Yazılım Çözümleri ve Deneyimler
  Gökhan Girgin / Select Bilişim Hizmetleri A.Ş.
 • 10:20 – 10:40 : e-AWB’ye Geçişte Yazılım Çözümleri ve Deneyimler
  Erdal Kılıç / SOFT Bilgi İşlem Danışmanlık ve Tic. A.Ş.
 • 10:40 – 11:30 : Soru-Cevap
 • 11:30 : Toplantı Sonu

Toplantı salonunun 50 kişi kapasiteli olması nedeniyle başvurular tarafımıza iletilme sırasına göre kabul edilecek olup, katılım teyitlerinizin 15 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 15:00’e kadar utikad@utikad.org.tr adresine gönderilmesini rica ederiz.

Saygılarımızla,

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ

Hava Yolu Taşıma Senedi; (Airwaybill/AWB) Havayolu şirketlerince düzenlenen ve malların taşınmak üzere teslim alındığını gösteren makbuzdur. Mallar üzerinde tasarruf etme yetkisi vermez. Varış havalimanında gümrük işleminin tamamlanmasından sonra mallar belgede ismi yazılı alıcıya teslim edilir. Alıcı yerine alıcının bankası adına da düzenlenebilir. Bu durumda banka varış yerindeki havayolu şirketine vereceği yazılı talimatla malları alıcıya teslim ettirir. Hava yolu taşıma senedi biri alıcıya, biri yükletene, biri de havayolu şirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara ibraz edilen nüsha 3 numaralı yükleten nüshasıdır. Belgede yer alan bilgiler: Uçuş sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, navluna ait kayıt ve havayolu şirketinin kaşe ve imzasıdır.